Kariera: 5 powodów dla których warto zmienić pracę!

Make a change is your life,career,relationship concept

Zmiana dotychczasowego miejsca pracy jest zawsze ogromnym wyzwaniem, któremu towarzyszy wiele znaków zapytania. Strach i stres związany z nowym, jeszcze nieznanym miejscem pracy, zmiana otoczenia, którego byliśmy częścią przez wiele lat, nowi współpracownicy czy wdrożenie w obowiązki – to główne czynniki, które paraliżują na samą myśl o zmianie pracy – także doświadczonego pracownika. Jakie powody powinny być dla nas impulsem do podjęcia przełomowej decyzji i zapisania kolejnej kartki w historii naszej kariery?

Postaw na rozwój

Warto przypomnieć sobie początki kariery w obecnej firmie: międzynarodowe środowisko pracy, nowy zakres obowiązków, tysiące merytorycznych notatek oraz instrukcji, ciągłe wyzwania, pierwsze błędy, nowe doświadczenia. Po kilku latach spędzonych w jednej firmie, na konkretnym stanowisku, bez zmian w zakresie obowiązków i braku możliwości awansu, ciężko doszukać się motoru napędowego dla rozwoju dalszej kariery. Niejednokrotnie zdarza się, że mimo naszych starań i ogromnego zasobu wiedzy, awans na specjalistę, lidera lub managera otrzymuje ktoś inny. Problem dotyczy także równoprawnego dostępu do szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych. Są pracownicy, którym firma finansuje studia podyplomowe, magisterskie czy język angielski, a dla innych tylko cykliczne szkolenia miękkie z zarządzania sobą w czasie czy dotyczące sytuacji konfliktowych, nie pogłębiające wiedzy eksperckiej. Często zbytnia faworyzacja przez managera wybranej osoby lub grupy zamyka nam drogę do rozwoju i dostępu do wiedzy. Czujemy się zdemotywowani i tracimy nadzieję, że cokolwiek może się zmienić. Chęć samorealizacji, zdobycia wiedzy, doświadczenia, a także wykorzystania dotychczas zdobytych umiejętności zachęcają nas do zmiany otoczenia.

Atmosfera w pracy

Każda firma, dział czy team tworzy i rozwija swoją odrębną kulturę pracy. Jednym z ważniejszych czynników, które sprawiają, że czerpiemy satysfakcję z wykonywanej pracy, jest atmosfera w pracy: zgrana załoga, jasne zasady gry, współpraca, brak rywalizacji. W sytuacji, gdy w dziale występują duże ilości nieporozumień, gdy problemy interpersonalne odbijają się na pracy zawodowej, gdy szef nie potrafi załagodzić narastającego konfliktu w dziale, coraz częściej dochodzi do sytuacji mobbingowych, wtedy właśnie należy pomyśleć o zmianie pracy. Często zdarza się tak, że w teamie jest jedna lub kilka osób, które prowadzą do destrukcyjnej atmosfery pracy. Taką osobą, która wypełnia nasze myśli negatywnymi emocjami może być również nasz przełożony. O ile od czasu do czasu brak porozumienia pomiędzy szefem a pracownikiem należy do zrozumiałych, o tyle częste lub codzienne zgrzyty stające się normą powinny dawać jasny sygnał. Nie tylko nieporozumienia pomiędzy załogą a managementem są powodem odejść z pracy. Niejednokrotnie sposób zarządzania działem, podejście do rozwiązywania problemów, efektywność w ich rozwiązywaniu czy brak komunikacji z działem sprawia, że tracimy motywację do pracy. Warto pamiętać, że sama zmiana pracy nie gwarantuje posiadania szefa idealnego, daje nam natomiast nadzieję na lepszą przyszłość.

Pieniądze to (nie) wszystko

Nieśmiało podawany powód zmiany pracy podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej , czyli kwestie finansowe. Wiadomo, że o pieniądzach się nie rozmawia, jednak to one są głównym czynnikiem, dzięki któremu poszukujemy nowych możliwości. Nie jest tajemnicą, że każda firma ma różne widełki płacowe w kontekście do konkretnych stanowisk. Pracownicy zdają sobie sprawę z tych różnic i konkurencyjności ich doświadczenia, przemieszczają się więc pomiędzy różnymi firmami. Brak szans na podwyżkę roczną ze względu na słabe wyniki firmy lub brak premii rocznej spowodowany zmianami w regulaminie wynagradzania powinny być dla nas sygnałem do poszukiwania lepiej płatnej pracy. Ostatnimi czasy istotną rolę odgrywają także benefity, czyli dodatkowe świadczenia pozapłacowe takie jak: abonamenty sportowe, ubezpieczenie na życie i zdrowie czy prywatna opieka medyczna. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto przeanalizować ilość oferowanych przez potencjalnego pracodawcę dodatków.

Zmiana trybu życia

Stabilność osobista w pewnych etapach naszego życia to priorytet. Planowanie życia rodzinnego, macierzyństwo czy opieka nad członkiem rodziny może powodować chęć zachowania work – life balance, czyli równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a osobistym. Jesteśmy wtedy w stanie zatrzymać rozwój kariery, a także zrezygnować z lepszych zarobków na korzyść większej ilości wolnego czasu, który możemy poświęcić np. na wychowanie dzieci. Pracując wiele lat w jednej firmie, zmiana trybu życia nie musi wcale oznaczać zmiany miejsca pracy. Przeważnie udaje się znaleźć „złoty środek” którym może być odpowiedni podział obowiązków, praca z domu czy zmniejszenie etatu.

Redukcje, zwolnienia

Jedna z sytuacji, która nie daje nam tak naprawdę możliwości wyboru. Tu nie możemy się zastanawiać nad atmosferą pracy, kompetencjami szefa, zarobkami czy work – life balance. Redukcja etatów, zwolnienia grupowe czy likwidacja firmy stawiają nad przed faktem dokonanym. Uprzedzając fakty, już w momencie otrzymania pierwszych niepokojących sygnałów, należy zabezpieczyć się poprzez aktywne poszukiwanie pracy. Warto śledzić na bieżąco rynek pracy i przeglądać oferty, aby w razie nieprzewidzianych sytuacji zmiana miejsca pracy odbyła się w miarę płynnie.

Powodów, dzięki którym jesteśmy zmobilizowani do zmiany pracy jest wiele. Ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji wypisać wszystkie wady i zalety związane z planowaną decyzją. Mądre i przemyślane rozwiązania mogą być ogromnym krokiem w rozwoju naszej kariery zawodowej i umożliwić nam realizację naszych marzeń.

bf