Co masz zrobić jutro, zrób dziś! 8 sposobów na zarządzanie sobą w czasie

Mann hlt Uhr mit 15 Minuten

Masz wiele do zrobienia, lecz za mało czasu? Z pewnością niejednokrotnie w Twoich myślach powstawał plan dotyczący rozwoju osobistego i zmiany codziennych nawyków. Nauka języka obcego, regularne ćwiczenie na siłowni, bieganie, a w głowie jedna myśl… „zaczynam od jutra”. „Jutro” nadchodzi po raz kolejny, a plany nadal stoją w miejscu. Najczęściej usprawiedliwiamy się brakiem czasu lub spadkiem motywacji. Poznaj 8 sposobów na zwiększenie swojej produktywności i zyskaj dodatkową godzinę dziennie!

Odpowiednia organizacja czasu i właściwe zarządzanie sobą w czasie sprawia, że skuteczniej można skupić się na zadaniu i nadać mu odpowiednie priorytety. Energia wkładana w jego realizację wraca ze zdwojoną siłą.

Poznaj 8 prostych kroków:

  1. Zastanów się, w jakich obszarach chciałbyś się realizować i wypisz maksymalnie 3

Zapisz swoje cele na kartce. Pamiętaj, że zbyt duża ilość celów może demotywować i sprawić, że nie zrealizujesz żadnego z nich.

  1. Wyszczególnij, w jaki sposób będziesz je realizować

Wypisz dokładnie, w jaki sposób osiągniesz zamierzony cel. Czy zrealizujesz go sam, czy może będziesz potrzebować pomocy (np. zapisanie się na kurs), ile czasu w tygodniu mu poświęcisz.

  1. Każdego dnia przygotuj sobie plan na następny dzień

Planowanie z dnia na dzień ma większe szanse powodzenia niż aranżowanie całego tygodnia. Nie odkładaj ciągle zadań na jutro.

  1. Wyeliminuj „pożeracze czasu”

Ile godzin dziennie spędzasz bez celu przed komputerem? Daj sobie pół godziny na przeglądnięcie poczty, facebooka i przeczytanie informacji na Twoich ulubionych portalach. Możesz to robić zarówno przed, jak i po realizacji swojego planu (może posłużyć także jako „nagroda”). Nie trać czasu na bezsensowne oglądanie telewizji. UWAGA! Właśnie zaoszczędziłeś minimum 1 godzinę!

  1. Rób tylko jedną rzecz na raz

Skup się na konkretnym zadaniu i wyznacz sobie odpowiednią ilość czasu na jego realizację w danym dniu. Jeżeli wykonanie zadania zajmie Tobie godzinę, podziel je sobie na dwie 30 minutowe części, a pomiędzy nimi zrób 5 minut przerwy. Nie pozwól, aby w tym czasie cokolwiek Ciebie rozpraszało.

  1. Nie trać czasu w drodze do/z pracy lub szkoły

Wbrew pozorom ten czas również może być dobrze wykorzystany. Jadąc do pracy lub szkoły możemy np. nauczyć się kilku słówek z języka obcego, czytać książkę lub słuchać audycji w języku obcym w radiu lub telefonie.

  1. Pamiętaj o odpoczynku

Praca nad sobą jest równie ważna jak odpoczynek. Przemęczenie psychiczne i fizyczne osłabia naszą produktywność.

  1. Przestań być idealny

Nie zawsze wszystko układa się tak jakbyśmy chcieli. Czasami możesz mieć gorszy dzień lub mieć złe samopoczucie. Ważne, aby chwile słabości nie zamieniały się w usprawiedliwianie siebie i nie oddalały nas od realizacji celu.

Tak zaplanowana realizacja zadań już nie daje nam jakichkolwiek wymówek. Na początek można skupić się tylko na jednej rzeczy, a później stopniowo dokładać następne. Gotowi do działania?

bf